Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2019-07-02 23:12:39
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Zapewne większości z nas wydaje się, że osoba, która się topi, wymachuje rękami i krzyczy z całych sił “pomocy”. Takie rzeczy możemy zobaczyć tylko w telewizji. W rzeczywistości osoby dorosłe, jak i dzieci topią się w całkowitej ciszy. Jako rodzic możemy właściwie nie zauważyć, że bawiące się w wodzie obok nas dziecko właśnie się topi. Jak więc rozpoznać topiące się dziecko?
Dziecko, które się topi, nie ma możliwości wołać o pomoc. Usta tonącego dziecka na przemian znajdują się nad i pod wodą, przez co maluch nie może zrobić wdechu i wydechu, a tym samym wołać o pomoc. Tonąca osoba bez względu na wiek w chwili tonięcia bardzo szybko oddycha, chcąc nabrać powietrza, zanim znów znajdzie się pod wodą. Co więcej, szeroko rozkłada ręce, chcą utrzymać się na wodzie i by złapać oddech.
Obserwując bawiące się w wodzie dzieci często trudno jest rozpoznać, w którym momencie zabawa trwa w najlepsze, a w którym zaczęła się walka o oddech. Warto pamiętać o tych kilku objawach, które od razu powinny nas zaniepokoić:
głowa w wodzie, a usta na poziomie wody
szklane spojrzenie
zamknięte oczy
nogi są nieruchome, pozycja pionowa
włosy opadające na czoło lub zasłaniające oczy
nieudolne próby płynięcia na plecach
Pamiętaj!
Jeśli tylko wśród bawiących się w wodzie dzieci nagle zapada cisza, nie zwlekajmy ani chwili. Reagujmy, nim będzie za późno. Wybierając się nad wodę, decydujmy się zatrzymać w miejscach strzeżonych przez przeszkolonych ratowników.
Obejrzyj poniższy filmik i sprawdź, czy potrafisz wskazać topiące się dziecko:
Czytaj też:
>> Pierwsza pomoc w oparzeniach - zobacz!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.